6 způsobů, jak piráti zlepšili život africkým otrokům

Během zlatého věku pirátství (zhruba 1650 – 1730) muži na lodích pod černou vlajkou útočili a drancovali všechny lodě v Karibiku, které jim přišly do cesty. Většinou si je vybavíme jako násilníky, kteří si svou zlost nejraději vybíjeli na Evropanéch. Když se na něho podíváme z jiné perspektivy, tak piráti byli úplně někým jiným. Nový svět, ve kterém žili, byl plný Afrických otroků, kterým právě – paradoxně – pirátí pomáhali. Pojd’me se na takové případy podívat. 

První piráty byli osvobození otroci 

istock_85511197_xlarge

Když se řekne piráti z Karibiku, tak většině z nás se vybaví bílé tváře. Představíme si piráty jakým byl například Černovous nebo Samusel Bellamy, kteří byli sami Evropané a útočili na evropské lodě. Ovšem úplně první pirát v Karibiku měl tmavou plet‘. Vypovídá o tom kapitánský denník jedné francouzské lodě, který ho popsal jako „a mulatto and a negro.“

Piráti cíleně útočili na otrokářské lodě

bývalý otrok loď

Ve skutečnosti piráti neútočili na každou lod‘, kterou viděli. Když si chtěli něco vydělat, tak zaútočili na lodě, které jim mohly přinést zisk. Ovšem na druhou stranu nic více pro ně nebylo lákavější než otrokářské lodě. Piráty nějak moc netrápilo to, co se dělo Afričanům, hlavně chtěli ty lodě, na kterých byli převážení. Proč? Protože se jednalo o nesmírně rychle lodě.

Piráti osvobozováli piráty

Když piráti zajali nějakou lod‘, tak taktéž zajeli celou její posádku. Všechny otroky osvobozováli, ale taktéž je nabádali, aby se k nim přidali. Ale piráti jsou prostě piráti. Ne všichni je osvobodili. Například Černovous jednou nechal zapálit celou lod‘, když na ní bylo 80 otroků. Jeho násilnická povaha byla však výjimkou mezi piráty. Většina pirátů nechtěla zabíjet, pokud vyloženě nemusela.

Téměř každá piratská lod‘ měla několik černých členů 

black-pirát

Pirástké záznamy ukazují, že téměř každá lod‘ měla pár černých členů. Ve většine případů se nejednalo o 2-3 člen,y ale mnohdy tvořili až 25-30% z celkové posádky. Na některých lodích toto číslo bylo ještě větší. Například Černovous měl jednou až 60 černých pirátů z celkových 100 mužů na své lodi.

Piráti umožnili Afričanům volit stovky let předtím, než to udělali Evropané 

pirates-of-the-carribean-crew

Kapitáni pirástkých lodí nebyly žádní diktátoři. Ve skutečnosti poslední slovo měli pouze během útočení na jiné lodě. Ve zbytku času se lod‘ vedla demokratickým způsobem. Kapitáni byli vybrání na základě hlasování a každý člen posádky měl právo volit.

Nevolnictví se pořádně rozjelo, když pirátství skončilo 

Ve skutečnosti piráti udělali veliký rozdíl a byli důležití. Během jejich časů se tolik nevedlo otrokářům a navíc, když piráti takového člověka chytili, tak mu udělali ze života peklo. Má se za to, že zlatý věk pirátů skončil, když zemřel pirát Black Bart. Do deseti let se obchod s otroky zase rozjel a Anglie se suveréně usadila na první příčce.

Zdroj: http://listverse.com/2016/10/21/10-ways-pirates-made-life-better-for-african-slaves/

Sdílejte tento článek!